ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ
Για το Αμμούδι, προτείνει μια βουτιά στα καταγάλανα νερά του, αλλά όχι από την κλασσική διαδρομή. “Ακολουθήστε τα 250 σκαλοπάτια προς την θάλασσα (αν περπατάτε πίσω από πολλά γαϊδούρια, τότε είστε στο σωστό δρόμο). Ακολουθήστε το βραχώδες μονοπάτι μέχρι να φτάσετε στην μικρή προβλήτα”.
Προτείνει επίσης ηλιοθεραπεία στην Κόκκινη Παραλία, αλλά από πολύ νωρίς το πρωί, την πεζοπορία στο μονοπάτι Φηρών- Οίας, ενώ ανάμεσα στις επιλογές της Murray, είναι και ο Πύργος. “Είναι ένα πανέμορφο χωριό περίπου οκτώ χιλιόμετρα νότια-ανατολικά των Φηρών”, γράφει για να προσθέσει : “Αυτό το μικρό χωριό είναι ένα εξαιρετικό μέρος για να επισκεφθείτε αν θέλετε να ξεφύγετε από τα πλήθη των τουριστών και να δείτε πως ζουν οι ντόπιοι. Είναι γεμάτο υπέροχη αρχιτεκτονική και έχει μερικές από τις καλύτερες απόψεις της Σαντορίνης, χάρη στο εντυπωσιακό πλεονεκτικό, σημείο του”.
Go to Oia (but not when you think)
Hike from Fira to Oia