ΜΕΓΑΛΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ
Συνεχίστηκε με ανάλογη επιτυχία στο Νομαρχιακό Μουσείο Τέχνης του Ναγκασάκι από τις 14 Οκτωβρίου μέχρι τις 11 Δεκεμβρίου 2016. Στις 23 Δεκεμβρίου, εγκαινιάστηκε με λαμπρότητα στην πόλη Κόμπε, προσελκύοντας πολύ κόσμο και το σύνολο των αρχών της πόλης.
Ανάμεσα στα εκθέματα που ταξίδεψαν στη χώρα του “Ανατέλλοντος Ηλίου”, είναι και ο περίφημος “Μικρός Ψαράς” που έφερε στο φως η ανασκαφική σκαπάνη του Σπυρίδωνος Μαρινάτου, στο Ακρωτήρι. Οι διοργανωτές, επιφυλάσσουν μάλιστα ιδιαίτερη μεταχείριση, καθώς ένα τεράστιο γιγαντοπανώ με την τοιχογραφία καλύπτει το μεγαλύτερο τμήμα της πρόσοψης του Μουσείου”.
Τα εκθέματα της έκθεσης είναι από Εφορείες Αρχαιοτήτων και Αρχαιολογικά Μουσεία όπως το Μουσείο Προϊστορικής Θήρας, το Αρχαιολογικό Μουσείο, το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου κ.α.
Διοργανωτές: Εθνικό Μουσείο του Τόκιο, Υπουργείου Πολιτισμού της Ελλάδος, εφημερίδα Asahi Shimbun, το κρατικό ραδιοτηλεοπτικό δίκτυο NHK και το NHK Promotion, με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Ελλάδος στο Τόκιο.
ΒΙΝΤΕΟ:
ΠΗΓΕΣ: http://www.greecejapan.com/