Η αγροτική ιατρός και το ΕΚΑΒ σταθεροποίησαν την κατάστασή του και τον μετέφεραν στο Νοσοκομείο Θήρας, και εν συνεχεία διακομίστηκε διασωληνωμένος σε κεντρικό Νοσοκομείο.
Υπενθυμίζεται πως οι απινιδωτές, έχουν εγκατασταθεί με πρωτοβουλία του Συλλόγου Στήριξης Νοσοκομείου και του Εθελοντικού Διασωστικού Σώματος με τη χρηματοδότηση του Ιδρύματος Λούλας και Ευαγγέλου Νομικού (Τελεφερίκ). Επίσης γίνονται τακτικά σεμινάρια και επιδείξεις της χρήσης τους, καθώς και Καρδιο -Πνευμονική- Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ).