Το ζήτημα ήταν γνωστό στη Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, με άμεση προτεραιότητα υλοποίησης, στον προγραμματισμό των έργων προς εκτέλεση στα σχολεία μας. Σημειώνεται ότι η εγκατάσταση και λειτουργία του καυστήρα προϋπέθετε την ολοκλήρωση των πρόδρομων έργων.
Στο σχολικό συγκρότημα του Καρτεράδου πραγματοποιήθηκε μια σειρά έργων όπως, η ανακατασκευή των τουαλετών, η διαμόρφωση αυλής και αντικατάσταση περίφραξης και πόρτας, η τοποθέτηση σκιάστρων – πέργκολες – και το κυριότερο η κατεδάφιση και απομάκρυνση των παλιών αιθουσών με αντικατάσταση τους από νέες ολοκαίνουργιες αίθουσες.
Η πρώτη, κύρια φάση, των έργων αυτών ολοκληρώθηκε τον Μάιο του 2021 και με την ολοκλήρωση των τεχνικών υποδομών, για την κάλυψη όλων των σχολικών χώρων τοποθετήθηκε ο νέος καυστήρας”.