ΠΥΡΕΤΩΔΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 4 ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
Όπως και να έχει πάντως, παραμένουν επιτακτικά δύο θέματα:
-
Να παραμείνουν σε “ψυχρή εφεδρεία” εγκαταστάσεις της ΔΕΗ σε Σίκινο και Φολέγανδρο.
-
Να απαγορευτούν πλήρως οι “γδάρτες των βυθών”, οι ανεμότρατες που από άγνοια και αγραμματοσύνη (το υποθαλάσσιο καλώδιο, είναι σαφώς επισημασμένο στο ναυτικό χάρτη) ή από αδιαφορία, γδέρνουν τους βυθούς, εξαλείφουν το θαλάσσιο πλούτο και προκαλούν παράπλευρες απώλειες όπως η συγκεκριμένη. Με τα σύγχρονα GPS, είναι εύκολο να εντοπιστούν αυτοί οι “χασάπηδες των θαλασσών” και με βαριά πρόστιμα να αναγκαστούν ή να μάθουν να διαβάζουν χάρτες (“ο ναυτικός χάρτης, είναι το ευαγγελιοοοοοο του ναυτικού!!!, μου τονίζει κάθε φορά ο καπετάν Γιώργος Δαρζέντας) ή να γίνουν συνοδοί σκύλων και περιποιητές γατιών.
Save