Ημέρα μνήμης για τους μεγαλύτερους κι επίγνωσης για τους νεότερους, καθώς η διαχρονικότητα αυτού του μηνύματος, που γεννήθηκε από τον αγώνα των φοιτητών στην εξέγερση του Πολυτεχνείου, το καθιστά πάντα επίκαιρο.
Τιμούμε σε πνεύμα ενότητας εκείνους που αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν. Η επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου δεν είναι απλά μια γιορτή μνήμης, είναι η συνολική και συλλογική πορεία για κοινές αρχές και αξίες. Αποτελεί μήνυμα ελπίδας και πανανθρώπινης αξιοπρέπειας και ευθύνης.
– Αυτό το μήνυμα έχουμε χρέος να κρατήσουμε για πάντα ζωντανό.