ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΟΝΕΑ
Στην χτεσινή συνάντηση μας ενημέρωσαν ότι το κτίριο που στεγάζει το προνήπιο έχεις βασικές ελλείψεις όπως καθαρίστρια (μας ζήτησαν να την πληρώσουμε εμείς), χαλασμένα σώματα θέρμανσης, κρεμασμένες πρίζες, ελλειπής εξοπλισμός εκπαιδευτικού και παιχνιδιών .
Η εκπρόσωπος του Δήμου, μας ανακοίνωσε ότι ο Δήμος Σαντορίνης δεν έχει χρήματα για να τα φτιάξει και να μπορούν τα παιδιά μας να έχουν σωστή εκπαίδευση και να μην κινδυνεύσει η υγεία τους. Και προβληματίζομαι πως γίνεται ένας Δήμος που δέχεται εκατομμύρια τουριστών ανά έτος να μην έχει χρήματα και να απαιτεί από τους γονείς, που η πλειοψηφία δεν είναι επιχειρηματίες αλλά σκληρά εργαζόμενοι, να αναλάβουμε τα έξοδα της ‘δημόσιας και δωρεάν’ εκπαίδευσης, κατοχυρωμένης από τα συνταγματικά μας δικαιώματα”.