ΤΟ SEA DIAMOND, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΙΚΟ ΘΕΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΟ. ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΟΥ
Δεν είναι μια απλή συνεδρίαση. Ούτε μια θεωρητική εκδήλωση, άποψης. Πολλά τα λεφτά. Πολλά τα συμφέροντα. Άρα μόνο μία η βούληση. Ανέλκυση τώρα!. Γίνεται. Ο «ρυπαίνων, πληρώνει». Και κανένα δημοσιογραφικό χαλί, δεν μπορεί να κρύψει σκουπίδια. Κανένα συγκυριακό «καλό» δεν πρέπει να αποκρύπτει μια αλήθεια. Το έχει πει και ο Διονύσιος Σολωμός: «Να θεωρείτε εθνικό, ότι είναι αληθινό». Άρα και το τοπικό, εθνικό.
Οι Δημοτικοί Σύμβουλοι, βρίσκονται μπρος σε μια ΑΠΟΦΑΣΗ. Δικό τους θέμα. Ας πράξουν κατά συνείδηση. Αλλά ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Γιατί κάποιοι πάνε να λακίσουν.