ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ
Η ημερίδα αποτελείται από δυο σκέλη. Το πρώτο σκέλος είναι κοινό- ανοιχτό προς τους πολίτες και τους εκπαιδευτικούς και αφορά σε ζητήματα που σχετίζονται με τη διεργασία του πένθους στα παιδιά , στις ανάγκες και τους τρόπους στήριξής του παιδιού που έχει βιώσει μια απώλεια. Το δεύτερο σκέλος απευθύνεται μόνο σε εκπαιδευτικούς (που έχουν δηλώσει συμμετοχή ) και περιλαμβάνει βιωματικό εργαστήριο που αποσκοπεί στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε ζητήματα απώλειας , ώστε οι ίδιοι να είναι σε θέση να στηρίξουν έναν/μια μαθητή /τρια που θρηνεί για το θάνατο αγαπημένου προσώπου και να κατανοήσουν καλύτερα τις αντιδράσεις και τiς ανάγκες του/της στην πορεία του πένθους.
Η ημερίδα αποτελεί πρωτοβουλία της ΕΔΕΑΥ Θήρας και του Συλλόγου Εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και χρηματοδοτήθηκε από συλλόγους γονέων και κηδεμόνων των δημοτικών σχολείων του νησιού και ιδιώτες χορηγούς».