“Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΣΑΣ”, ΓΡΑΦΕΙ Η DAGBLADED
Ενδιαφέρον όμως έχει το γεγονός πως οι Νορβηγοί αποφεύγουν το ισοπεδωτικό μοντέλο του “all inclusive”, προτιμώντας χαμηλών τόνων διακοπές “σε στυλ κυριαρχεί, η προτίμηση σε όμορφες (σαν καρτ ποστάλ) πόλεις με τα μικρά λιμανάκια, τις ζεστές ταβέρνες με το παραδοσιακό φαγητό – και τη χαλαρή διάθεση. Με λίγα λόγια: Κάτι σαν το κλισέ της παλιάς καλής Ελλάδας, αλλά με μοντέρνο κοστούμι προσαρμοσμένο σε φιλέλληνες τουρίστες”, σημειώνει η εφημερίδα.
Μετά την Πάργα (απέναντι από την Κέρκυρα), δεύτερη στην προτίμηση των Νορβηγών είναι η Σαντορίνη για την οποία η “Dagbladed” γράφει : “Η Σαντορίνη είναι η φετινή μεγάλη είδηση στην TUI. Το πανέμορφο νησί των Κυκλάδων προσφέρει μαγευτικά τοπία, ρομαντικά ξενοδοχεία και ένα από τα πιο όμορφα ηλιοβασιλέματα. Επίσης η Ving και το Apollo έχουν τη Σαντορίνη στο πρόγραμμά τους. Είναι δανική λύση για διακοπές με το ταίρι σας”.
Υπάρχουν μάλιστα και απευθείας πτήσεις με τη SAS από διάφορες πόλεις της Νορβηγίας, προς τη Σαντορίνη: Από Όσλο, Μπόντο, Στάβανγκερ και Τρόντχαϊμ.