ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΘΗΡΑΣ
Ως οργάνωση μελών του ΣΥΡΙΖΑ στη Σαντορίνη θέλουμε να δηλώσουμε την πεποίθησή μας ότι η πυρηνική ενέργεια δεν είναι «πράσινη», δεν είναι φθηνή, δεν είναι καθαρή και σίγουρα δεν είναι ασφαλής!. Εξάλλου η χώρα των ολοκαυτωμάτων πρόσφατα αποτέλεσε για άλλη μια φορά παράδειγμα των καταστροφικών δυνάμεων της πυρηνικής ενέργειας, αφού κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον όλεθρο στη Φουκουσίμα.
Η πυρηνική ενέργεια δεν έχει θέση στην Ελλάδα, δεν χωρά στο γαλάζιο των θαλασσών της και στο πράσινο των βουνών της. Ενώνουμε και τη δική μας φωνή διαδίδοντας με όλες μας τις δυνάμεις το μήνυμα ενός κόσμου ελεύθερου από πυρηνικά, ενός κόσμου ειρήνης και ευημερίας για όλους”.