ΟΙΚΟΔΟΜΕΙΤΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ
Πριν από ένα χρόνο, ιδιώτης επιχειρηματίας, έκανε πρόταση αγοράς του (λειτουργούντος ως πάρκινγκ) χώρου και οι κάτοικοι θορυβήθηκαν. Με έγγραφό τους προς το Δήμο (συνοδεύεται από περίπου 200 υπογραφές), ζητούσαν παρέμβαση ώστε να παραμείνει η μικρή έκταση σε δημόσια χρήση. “Είναι ο μοναδικός χώρος στάθμευσης της περιοχής. Αν χτιστεί δεν θα μπορεί να έρθει ούτε ασθενοφόρο, ούτε πυροσβεστική”, λένε οι κάτοικοι, τονίζοντας πως ο ήδη στενός δρομίσκος, καταλήγει σε αδιέξοδο. Αυτό σημαίνει πως ακόμα κι αν κάποιος τουρίστας μπει με το αυτοκίνητό του στον οικισμό, θα είναι αναγκασμένος να επιστρέψει με την όπισθεν σε ένα δύσβατο και γεμάτο στροφές κατηφορικό δρόμο, ενώ και οι μόνιμοι κάτοικοι θα αναγκάζονται να αφήνουν τα αυτοκίνητά τους στο κέντρο του χωριού.
Ο δήμος, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, έχει κάνει πρόταση ενοικίασης του χώρου στον παλιό ιδιοκτήτη, αλλά ο ίδιος έκρινε πιο συμφέρουσα την πρόταση αγοράς που του έγινε με αποτέλεσμα η μόνη λύση να είναι η απαλλοτρίωση, κατεύθυνση, στην οποία δεν έχει κινηθεί η Δημοτική Αρχή.