ΝΟΣΤΑΛΓΙΚΗ ΦΩΤΟ-ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΟΔΩΡΗ ΣΚΑΜΠΑΒΙΡΙΑ
‘Μ/V ΜΟΣΧΑΘΗ, 500 – 600 τόνων, ναυπηγήθηκε γύρο στο 1923 και απεσύρθη από τις νότιες Κυκλάδες στο τέλος της δεκαετίας του 60, χαμηλό σε ύψος ( 4 – 5 πατήματα στην πλαϊνή σκαλίτσα του ) καλοτάξιδο, με μία έλικα αργόστροφη, έπιανε 10 – 11 μίλια, με πλοίαρχο τον καπετάν Κώστα από το Γαλαξίδι, του είχαν βγάλει και τραγουδάκι ” με την δόλια την Μοσχάνθη, περιμένω γράμμα να ρθει “.
Μ/V ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ, 1200 – 1500 τόνους, 193 πόδια μήκος, 30,6 πόδια πλάτος, και 17 πόδια βύθισμα, πήγαινε με 13 μίλια, από γαλβανιζέ λαμαρίνες με πολλούς νομείς, ατμοκίνητο με δύο παλινδρομικές μηχανές, διπλέλικο με καρίνα, το προηγούμενο όνομά του ΜΑΡΙΛΕΝΑ, κατά την διάρκεια των επισκευών και την αντικατάσταση των μηχανών του με DIESEL, τραυματίστηκε θανάσιμα ο γιός του πλοιοκτήτη Κώστας, και δόθηκε το όνομα του στο πλοίο. Τα πλοία της εταιρίας βάφτηκαν μαύρα έκτοτε.
Προσεχώς θα ανεβάσω φωτογραφία του καπετάν Κώστα στην γέφυρα του και το εσωτερικό κατάστρωμα με ταξιδιώτες του ΜΟΣΧΑΝΘΗ. Επεξεργασία φωτογραφίας, έρευνα, Θόδωρος Σκαμπαβίριας”.