Ομιλία την Ολομέλεια της Βουλής
Ο κ. Καφούρος αναφερόμενος στην περίπτωση της Σαντορίνης, επεσήμανε την ανάγκη ενίσχυσης των υποδομών στα νησιά και την ανάγκη ενός ολιστικού σχεδιασμού για το τουριστικό προϊόν με όρους και κανόνες.
Εξέφρασε την ελπίδα ότι το νέο Ειδικό Χωροταξικό του τουρισμού, που ανέβηκε σε δημόσια διαβούλευση πριν μερικές ημέρες, σε συνδυασμό με τα κατά τόπους Ειδικά Πολεοδομικά Σχέδια αλλά και τους αναγκαίους Στρατηγικούς Σχεδιασμούς (στα όρια της φέρουσας ικανότητας) για τα εμβληματικά νησιά μας (Μύκονο, Σαντορίνη, Πάρο και άλλα), θα διορθώσουν τις στρεβλώσεις δεκαετιών για μια πραγματικά βιώσιμη τουριστική ανάπτυξη με στόχο:
-Τη διατήρηση της κοινωνικής συνοχής.
-Τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων και των επισκεπτών.
-Την προστασία του περιβάλλοντος των νησιών και των άλλων τουριστικών περιοχών της χώρας μας.
Παρακολουθήστε ολόκληρη την ομιλία: