Ο ΑΟ ΘΗΡΑΣ ΕΞΙΣΤΟΡΕΙ ΤΗΝ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΒΑΝΑΥΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Οι υπογραμμίσεις (τα έντονα γράμματα, ορθότερα) είναι της Santonews. Αλλά, η πικρία είναι διάχυτη σε όλους όσους βλέπουν αγώνες του ΑΟ Θήρας, με οικογένειες, αγόρια και κορίτσια μικρής ηλικίας μόνα τους σε μια ασφαλή εξέδρα και γονείς που αισθάνονται, πως κάθε αγώνας είναι μια γιορτή και φροντίζουν να μυήσουν τα παιδιά τους, στην ομορφιά της.
Σεβόμενη τις αντίπαλες ομάδες προσφέροντας την καλύτερη δυνατή φιλοξενία και τους κανόνες του παιχνιδιού. Χθες τύχαμε μιας φιλοξενίας η οποία δεν τιμάει σε καμία περίπτωση την ομάδα και τον κόσμο του Άρη. Σε ένα γήπεδο με υπεράριθμους οπαδούς του Άρη, πίσω από τις διαφημιστικές πινακίδες που έφταναν δίπλα στις αναπληρωματικές αθλήτριες της ομάδας μας. Σε ένα γήπεδο που μύριζε ινδική κάνναβη. Σε ένα γήπεδο που κάθε σερβίς των αθλητριών μας στο δεύτερο και τέταρτο σετ ήταν εφιαλτικό, με “γαλλικά” και φτυσιές. Σε ένα γήπεδο που η έλλειψη αστυνομικής δύναμης ήταν παραπάνω από εμφανής. Σε ένα γήπεδο που και στον πρώτο αγώνα της σειράς, η ομάδα μας πέρασε τα ίδια πράγματα, αλλά σε μικρότερη εμβέλεια.
Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρουμε τα υβριστικά συνθήματα κατά των πάντων που έφεραν το έμβλημα του Α.Ο. Θήρας. Υπάρχει όμως σοβαρότατος λόγος να αναφέρουμε ότι στις παρατηρήσεις του τιμ μάνατζερ και της αρχηγού μας προς τον παρατηρητή του αγώνα πριν την αρχή του δεύτερου και τέταρτου σετ η απάντησή του ήταν, ότι δε μπορώ να κάνω κάτι. Υπάρχει σοβαρότατος λόγος να αναφέρουμε ότι στο προηγούμενο ματς υπήρχαν δυνάμεις των ΜΑΤ, οι οποίες συγκρούστηκαν με τον κόσμο του Άρη, μετά το τέλος του αγώνα. Οι δυνάμεις αυτές χθες, έλαμψαν δια της απουσίας τους, αν και ο κόσμος ήταν πολλαπλάσιος.
Υπάρχει λόγος να αναφέρουμε ότι μετά το τέλος του αγώνα και ενώ έχουν μπει τριακόσια άτομα να πανηγυρίσουν τη νίκη της αντιπάλου ομάδας με αναμμένα καπνογόνα, οι διαιτητές του αγώνα και ο παρατηρητής του έλεγαν, να βγει έξω ο έφορος της ομάδας μας που πήγε να παραπονεθεί για την όλη κατάσταση.
Υπάρχει λόγος να αναφέρουμε την λιποθυμία τόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα της διεθνής αθλήτριάς μας, Μελίνας Εμμανουηλίδου, όσο και μετά το τέλος αυτού, εξαιτίας της έντονης μυρωδιάς των καπνογόνων κυριολεκτικά και μεταφορικά.
Λυπόμαστε για ότι αντικρίσαμε στο χθεσινό αγώνα. Τέλος, θα ήταν παράλειψή μας να μη πούμε περαστικά στον πρώτο προπονητή του Άρη κύριο Καββαδά και να δώσουμε τα συγχαρητήρια μας στον βοηθό του κύριο Τσαϊρέλλη! Εκ του ΔΣ ΑΟ Θήρας”.