ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ
Και μάλιστα συνέπεσε με μια συναυλία που οι πιο ταλαντούχοι παραδοσιακοί μουσικοί της Σαντορίνης, έπαιξαν μπροστά σε πάνω από 1.000 θεατές-ακροατές. Ξαφνικά, σκάει η …”χρηστοήθεια”. Προσφυγή στον εισαγγελέα για το “ανοσιούργημα”. Αποτέλεσμα; Δήμαρχος,δημοτικοί σύμβουλοι, εκπρόσωποι συλλόγων και εκπαιδευτικών, θα πρέπει να συρθούν προκειμένου να απολογηθούν για την αμαρτία τους.
Μιλάμε για ένα άδειο σχολείο με άπλετο χώρο. Σε κεντροβαρές σημείο. Με χώρο στάθμευσης. Ένα σχολείο, για το οποίο κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε όταν τα παιδιά έδιναν εξετάσεις υπό τους ήχους των δεκάδων τουριστικών λεωφορείων που παρκάρουν απέξω με ανοιχτές μηχανές για να λειτουργεί ο κλιματισμός.
Εντάξει. Ησυχάσαμε. Οι λογοκριτές, δεν εξαφανίστηκαν. Φροντίζουν για την τήρηση των ηθών.