ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΔΑΠΠΟΣ
Επισημαίνουμε ότι αυτό θα γίνει με νέους κανόνες και νέες συνήθειες, που όλοι θα πρέπει να σεβαστούν και να εφαρμόσουν.
Για τους αθλούμενους πολίτες οι προβλεπόμενες διαδικασίες χρήσης των ανοικτών γηπέδων (καλαθοσφαίρισης, ποδοσφαίρου και αντισφαίρισης) είναι οι κάτωθι:
Στα πλαίσια εφαρμογής των υγειονομικών πρωτοκόλλων που έχει καταρτίσει η Υγειονομική Επιστημονική Επιτροπή της ΓΓΑ απαιτείται υπογεγραμμένο το «Δελτίο καταγραφής αθλούμενου για την ασφαλή επιστροφή στην αθλητική δραστηριότητα» https://gga.gov.gr/images/Deltio_Katagrafis_V3.pdf
Προκειμένου να εισέλθουν για προπόνηση οι αθλούμενοι επιδεικνύουν κατά την είσοδο τους το σχετικό Δελτίο Αθλουμένου και υποβάλλουν τα στοιχεία τους στον Κατάλογο Εισερχομένων – Εξερχομένων.
Διευκρινίζεται ότι στο πλαίσιο εφαρμογής των μέτρων αποστασιοποίησης στις αθλητικές εγκαταστάσεις επιτρέπεται έως ένα ανώτατο όριο αθλητών και αθλουμένων με βάση το είδος και το μέγεθος της εγκατάστασης. Κατά συνέπεια σε πρώτη φάση θα υπάρχει χρονικό όριο 1 ώρας προπόνησης για κάθε αθλητή ¨η αθλούμενο.
Για το λόγο αυτό η δυνατότητα προσέλευσης των αθλουμένων στα γήπεδα του Οργανισμού θα γίνεται κατόπιν συνεννόησης με τα γραφεία του Οργανισμού στο τηλ.: 2286024828, e mail:dappossantorini@gmail.com, προκειμένου να υπάρχει καλύτερη διαχείριση.
Για τις οδηγίες ασφαλούς άσκησης σε αθλητικές εγκαταστάσεις παρακαλούμε να ανατρέξετε στους παρακάτω συνδέσμους της ΓΓΑ, στο ειδικό πεδίο ενημέρωσης «Αθλητισμός & COVID-19»: