ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΗΞΗ ΣΑΣ
Αλλά, Κύριε Δήμαρχε να σας πω την αλήθεια;. Βαριέμαι τις απαντήσεις σας. Τις ξέρω, απέξω κι ανακατωτά. Κινούνται στο μοτίβο: “μίλησα με τον τάδε… είμαι σε συνεχή επαφή με τον δείνα… εκπονείται μελέτη… τηλεφώνησα στον αρμόδιο ΦΧΨ….βρισκόμαστε στη φάση των εγκρίσεων… λόγω υποστελέχωσης καθυστερούμε… ο κρατικός μηχανισμός, όπως ξέρετε είναι δυσκίνητος… το κεντρικό κράτος δεν ανταποκρίνεται…θα αναθέσουμε μελέτη… το κοιτάμε το θέμα… οι υπηρεσίες θα μας πουν…θα το δούμε προσεκτικά” και τα συναφή. Εφτά (σχεδόν) χρόνια φαγούρας Κύριε Δήμαρχε.
Συμπληρώνω επίσης, πως εδώ και πολύ καιρό, βρίσκω την ώρα της ενημέρωσης, ανούσια. Το γιατί, το έχω εξηγήσει σε όλους τους τόνους. Σήμερα, ήσασταν υποχρεωμένος να απαντήσετε για 72 θέματα. Χωρίς προετοιμασία. Χωρίς ενημέρωση από τους συνεργάτες σας και τις υπηρεσίες. Φυσικά, ευθύνεται και η Αντιπολίτευση γι αυτό, που θέτει ζητήματα φύρδην-μύγδην. Μοιραία λοιπόν καταφεύγετε στα βαρετά κλισέ που προανέφερα. Τα οποία μεγεθύνονται γελοιωδώς, όταν τα ίδια θέματα ακούγονται πάλι και πάλι και δεν έχετε μια φορά πει “στις τάδε του μηνός, θα το έχουμε λύσει”. Και όποτε το έχετε πει, διαψευστήκατε μεγαλειωδώς (π.χ. Παιδικές Χαρές).
Αλλά… αν πράγματι θέλετε να δώσετε απαντήσεις Κύριε Δήμαρχε, εδώ είμαι. Εσείς αρνείστε κατηγορηματικά να μιλήσετε μαζί μου δημόσια. Εσείς αγνοείτε τις εκκλήσεις, προσκλήσεις και προκλήσεις για συνέντευξη. Σας καλώ ακόμα και τώρα. Εσάς και όποιο στέλεχος σας θέλετε. Ακόμα και τον γαλλοτραφή θαλασσοκράτορα που ορίσατε, ο οποίος διαλαλεί δημόσια, τη φαρμακευτική μέθοδο scripta in testiculum (ξέρω, ο μημουαπτισμός μου με οδηγεί σε φριχτή λατινική σύνταξη, αλλά τη γλώσσα του Κικέρωνα, δεν την κατέχω), απαντώντας στους τιποτένιους, ηλίθιους, άνευ επιπέδου, πολίτες που τον ρωτούν. Προφανώς, ως γαλλοτραφής, έχει διαβάσει τον Μαρκήσιο, όπου σε κάποιο βιβλίο του, αποκαλεί τα testiculum “μικρούς νόες”. Και όποιον άλλον θέλετε. Με συγκεκριμένη θεματολογία αν θέλετε. Αλλά επ’ αυτής, τα ερωτήματα δικά μου. Εντάξει;. Περιμένω.