ΚΙ ΟΜΩΣ, Ο “ΝΕΡΟΒΑΒΟΥΛΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΦΗΣ” ΗΤΑΝ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ!
Δημήτρης Πράσσος
ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΗΞΕΡΑΝ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΟΙ;
Κατηφόριζα προς το Καμάρι και στο δρόμο πιάνει ένα γερό μπουρίνι. Στο Καμάρι, με υποδέχτηκαν ψιχάλες που μετατράπηκαν σε βροχή. Τότε το θυμήθηκα κι από περιέργεια βγήκα, στο μπαλκόνι. Και ήταν όντως έτσι. Ο Νεροβάβουλας της Ανάφης”, ήταν στη θέση του, λευκός και έτοιμος να αγγίξει στις κορυφές του νησιού. Άρα κάποιο δίκιο, είχαν οι παλιοί εμπειρικοί μετεωρολόγοι, που περίμεναν βροχή μόλις έβλεπαν να ξεπροβαίνει, ο “νεροβάβουλας της Ανάφης” που περιέγραψα χτες (δείτε εδώ).
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση για τις εν λόγω τεχνολογίες θα μας επιτρέψει να επεξεργαστούμε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.