ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ ΘΗΡΑΣ
Με το πρόσφατο περιστατικό της κατολίσθησης βράχου στον Κόρφο της Θηρασιάς , ευτυχώς που δεν είχαμε ανθρώπινα θύματα λόγω εποχής και είχαμε μόνο σοβαρές υλικές ζημιές.
Οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους…. Η αντιστήριξη των πρανών της Σαντορίνης και της Θηρασιάς επιβάλλεται να συνεχιστεί και ειδικότερα τα σημεία που γειτνιάζουν με κατοικίες και είναι επισκέψιμα .
Χωρίς καθυστέρηση πρέπει να εντοπιστούν αυτά τα σημεία, να γίνουν μελέτες και να χρηματοδοτηθούν ώστε να αποφευχθούν ανθρώπινες απώλειες και να προστατευτούν περιουσίες. Είναι επιτακτική ανάγκη η άμεση οικονομική ενίσχυση των ιδιοκτητών για την αποκατάσταση των υλικών ζημιών και η απομάκρυνση του ογκόλιθου από το συγκεκριμένο ακίνητο.
Όπως μέχρι σήμερα αποζημιώνονται ζημιές από κατολισθήσεις κ.α στη Σαντορίνη το ίδιο πρέπει να ισχύσει αυτή τη φορά και για τη Θηρασιά”.