Νίκος Ζώρζος-“Θηραϊκή Πολιτεία”
Καθώς και ο ίδιος στο παρελθόν έχω φροντίσει να προγυμνάσω μαθητές, έχω εδραία την άποψη ότι δεν τελειώνει στις εξετάσεις αυτές η προσπάθεια απόκτησης της γνώσης, που είναι απέραντη και δεν κατακτιέται ποτέ ως το τέλος της ζωής μας. Η απόκτηση μιας ευρείας παιδείας μας διαμορφώνει ως ανθρώπους, μας κάνει δηλαδή μορφωμένους, αποκτούμε δηλαδή μορφή καθώς η εσωτερική καλλιέργεια αποτυπώνεται και στην έξω μορφή μας. Δεν κατακτούμε γνώση για να γίνουμε λεξικό ή εγκυκλοπαίδεια αλλά για να διαμορφώσουμε πιο καλά τη ζωή μας και την κοινωνία μας.
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις αυτές και καλό δρόμο στην απέραντη γνώση”.