Η αρχιτεκτονική του, δεν διαφέρει πολύ από το πρωτότυπο. Αν βέβαια εξαιρέσεις τους τρούλους, που έχουν γίνει τουρλού με τα καταλύματα. Ίσως μάλιστα, κάθε τρούλος-τουρλού (από τον οποίο βέβαια απουσιάζει ο σταυρός), να ενοικιάζεται με ειδική τιμή. Πάντως, προσφέρεται 24ωρη υπηρεσία μπάτλερ (μη σας περάσουν και για τίποτα χωριαταραίους!) και όπως αναφέρει το bnnbreaking “Πιστό στη δέσμευση της φίρμας Anantara να συνδέσει τους ταξιδιώτες με αυθεντικές τοπικές εμπειρίες, το καταφύγιο διαθέτει δύο επώνυμα εστιατόρια: το Oia Oasis και το Thalassa . Εδώ, οι επισκέπτες μπορούν να επιδοθούν σε ένα γαστρονομικό ταξίδι που διασχίζει τις γεύσεις της αραβικής και της μεσογειακής κουζίνας, με τη μοναδική επιλογή της παραγγελίας εκτός μενού για να καλύψει τα μεμονωμένα γούστα”. Αν μάλιστα σας πιάσει καμμιά γκουρμεδολιγουρίτσα,, “διατίθεται επίσης 24ωρο γκουρμέ δείπνο στο δωμάτιο”.