ΣΦΟΔΡΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΤΗΣ “ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΛΑΤΣΑΝΗΣ”
Αμέσως υπήρξαν αντιδράσεις στην Πολωνία, αλλά όχι για τους λόγους που θα πίστευε ο καθένας. Οι πιστοί Καθολικοί κάτοικοι, διαμαρτυρήθηκαν έντονα όχι για την κλοπή του γιαουρτιού, αλλά για το γεγονός πως χρησιμοποιήθηκε ένας ναός για την προώθησή του και αφαιρέθηκε ο σταυρός. “ Γιατί η πολωνική εταιρεία «Łowicz” ντρέπεται για το σταυρό;”, γράφει χαρακτηριστικά στο Twitter, ένας αναγνώστης της εφημερίδας wiadomosci.wp που ανέδειξε το θέμα. Τα σχόλια είναι πολλά και σύμφωνα με την εφημερίδα “πολλοί καταναλωτές που είδαν το σταυρό να έχει αφαιρεθεί (από τους τρούλους) απείλησαν με μποϊκοτάζ την εταιρεία”.
“Η OSM Łowicz κοσμούσε τη συσκευασία του προϊόντος με την εκκλησία της Παναγίας, που βρίσκεται στην Οία στο ελληνικό νησί της Σαντορίνης”, γράφει η εφημερίδα, “Ο λευκός ναός με τους χαρακτηριστικούς μπλε θόλους ολοκληρώνεται με σταυρούς. Ωστόσο, στα γραφικά της OSM Łowicz έχει αφαιρεθεί, κάτι που προκάλεσε οργή. Η OSM Łowicz ανακοίνωσε ότι σύντομα στην ιστοσελίδα της και τα social media θα κυκλοφορήσει μια δήλωση σχετικά με το θέμα”.
Dlaczego polska firma ‘Łowicz’ wstydzi się krzyża