ΜΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ SAF
Στο έργο, η Τομάτα μας αφηγείται την ιστορία του χώρου ως εργοστάσιο και την εξέλιξή του σε μουσείο με τη μυθοπλαστική παρέμβαση των ίδιων των παιδιών. Το έργο αυτό δημιουργήθηκε κατά τη διεξαγωγή του προγράμματος που σχεδιάστηκε για το μουσείο με τίτλο: Η Χαρτογράφηση του Βιομηχανικού Μουσείου Τομάτας “Δ. Νομικός” – Μια ιστορία για την Τομάτα.
Στο πρόγραμμα συμμετείχαν παιδιά από Α’-ΣΤ’ Δημοτικού από το Νοε 2016-Μάι 2017 και μέσα από διάφορες εικαστικές μεθόδους αποτύπωσαν την ιστορία του χώρου, συνδέοντάς την με την ευρύτερη ιστορία του νησιού”.