ENIΣΧΥΕΙ ΤΗΝ ΥΔΡΟΔΟΤΗΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ
Πρόκειται για ένα έργο ζωτικής σημασίας που μαζί με τις συμπληρωματικές κατασκευές (με τον υποθαλάσσιο και χερσαίο αγωγό), θα καλύψει πλήρως τις ανάγκες της κοινότητας Θήρας και θα συμβάλλει στην οριστική επίλυση της υδροδότησης των οικισμών του Ημεροβιγλίου, του Βουρβούλου και Καρτεράδου.
Το νέο αντλιοστάσιο αναμένεται να φτάσει στην Σαντορίνη στις 25 Οκτωβρίου και μέχρι το τέλος του χρόνου θα έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του με τα συμπληρωματικά έργα.
Ο Πρόεδρος της Δ.Ε.Υ.Α.Θ. δήλωσε ότι στη Διοίκηση του Οργανισμού θα υπάρχει συνέχεια και συνέπεια των έργων που έχουν δρομολογηθεί από την προηγούμενη ηγεσία. «Ό,τι θεωρούμε ότι αναβαθμίζει την ποιότητα των υπηρεσιών της Δ.Ε.Υ.Α. Θήρας, θα το συνεχίσουμε και θα το συμπληρώσουμε με έργα που θα εκσυγχρονίζουν τον Οργανισμό.
Σκοπός μας είναι να υπηρετήσουμε τους κατοίκους μας και τους επισκέπτες του νησιού. Και προς αυτή την κατεύθυνση στοχεύουμε με πράξεις να ανταποδώσουμε στους καταναλωτές μας τα οφέλη που απορρέουν από την επιχείρηση.».