ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ HELIADES ΓΙΑ ΤΟ 2018
Ένα κρουαζιερόπλοιο με 480 καμπίνες (με “ανθρώπινες διαστάσεις”, το αποκαλεί η ιστοσελίδα infotravel.fr) περιηγείται τα ελληνικά νησιά, δίνοντας στους επιβάτες την ευκαιρία να παραμείνουν σε “ανθρώπινους” χρόνους. Για τη Σαντορίνη, συγκεκριμένα, έχει δύο μέρες αγκυροβόλησης. Σε άλλα νησιά, λιγότερο.
Αλλά, είναι γεγονός πως η κρουαζιέρα, αλλάζει. Αντί για ένα μακρόσυρτο ταξίδι που διακόπτεται από αστραπιαίες περιηγήσεις, μετατρέπεται σε έναν περίπλου, όπου ο χρόνος είναι αρκετός, η επιλογή ελεύθερη και η ταξιδιωτική εμπειρία… μένει να δείξει.
Διαβάστε τι περιλαμβάνει η προτεινόμενη 48ωρη παραμονή στον όρμο των Φηρών.
“Πέμπτη: Άφιξη στη Σαντορίνη στις 08:0 δύο ημέρες αγκυροβόλησης στην Καλντέρα της Σαντορίνης!. Μια μοναδική ευκαιρία να θαυμάσετε τα υπέροχα ηλιοβασιλέματα και να δείτε τα λευκά χωριά της Καλντέρας να ανάβουν ένα προς ένα, από το κατάστρωμα του σκάφους!.
Εκδρομή στη Σαντορίνη (1/2 ημέρα)
Ξεναγηθείτε στο Όρος του Προφήτη Ηλία και τη θέα που παρέχει προς όλο το νησί. Στη συνέχεια προς τα βόρεια, διασχίζοντας την ενδοχώρα και τα πιο όμορφα χωριά του νησιού, που συνορεύουν με την Καλντέρα: Φηρά, Φηροστεφάνι, Ημεροβίγλι … Ελεύθερος χρόνος στο πανέμορφο χωριό της Οίας, που είναι σκαρφαλωμένο στην Καλντέρα στο ακραίο βόρειο άκρο του νησιού και προσφέρει ένα εκπληκτικό θέαμα στο ηλιοβασίλεμα. Επιστροφή στο σκάφος.
- Παρασκευή: Σαντορίνη: Ελεύθερη μέρα στο νησί της Σαντορίνης. Αναχώρηση στις 23:00. Νυχτερινή περιήγηση”.