Η αποτυχία της ειρηνικής συνύπαρξής μας, όπως μαρτυρούν οι πόλεμοι, οι κοινωνικές αναταράξεις, η αδικία και η διαρκώς αυξανόμενη βία, δεν φαίνεται να διορθώνεται με την τεχνική της κατοχύρωσης δικαιωμάτων, το φόβο της ποινής και τη ψυχολογική προσέγγιση και ερμηνεία.
Αντίθετα ο πόθος για ειρήνη και σεβασμό της ζωής, καθιστά επίκαιρη τη γιορτή της Γέννησης και το χαρμόσυνο μήνυμά της για την «επί της γης ειρήνη και εν ανθρώποις ευδοκία», σύμφωνα με την υμνολογία της ημέρας. Η έκφραση αγάπης δεν έχει αξία αν εξαντλείται με τα δώρα και το γιορτινό τραπέζι, παρά σαν δώρο που δεν καταναλώνεται αλλά λειτουργεί και δημιουργεί συνθήκες για μια καλύτερη και πιο δίκαιη ζωή.
Χρόνια Πολλά με υγεία και ειρήνη”.
Νίκος Ζώρζος