ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΓΝΗ
Η σκέψη για τη διενέργεια και τρίτης ετησίως αιμοδοτικής προσπάθειας, υπήρχε εδώ και καιρό, καθώς οι δύο καθιερωμένες (Εαρινή και Φθινοπωρινή) γνωρίζουν μεγάλη προσέλευση. Εκτός από τη διαθεσιμότητα του ΠΑΓΝΗ, συνυπολογίστηκε πολύ το γεγονός, ότι πολλοί ασθενείς από τη Σαντορίνη, διακομίζονται και νοσηλεύονται στο Ηράκλειο Κρήτης. Υπάρχει αισιοδοξία, πως παρά το γεγονός ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού της Σαντορίνης απουσιάζει -λόγω εποχικότητας των εργαζομένων στον τουρισμό- το εγχείρημα θα στεφθεί από επιτυχία.