ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗ ΚΕΡΑΜΙΚΗ
Δημήτρης Πράσσος
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ Δ. ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΗ
” Ένα μεγάλο αρχαιολογικό συνέδριο που συνδιοργάνωσε η Εφορεία Αρχαιοτήτων Κυκλάδων με το ΕΚΠΑ, έφερε στο επίκεντρο μια παραγνωρισμένη πτυχή του κυκλαδικού παρελθόντος, την κεραμική της ρωμαϊκής περιόδου. Η πρωτότυπη επιστημονική έκθεση που διοργάνωσε η Εφορεία μας (η έκτη αρχαιολογική έκθεση που οργανώσαμε μέσα στο 2022!) με θέμα τα νέα ευρήματα υστερορρωμαϊκής, δηλ. πρωτοβυζαντινής κεραμικής, αποκάλυψε έναν άγνωστο κόσμο: την δυναμική και κρίσιμη παρουσία των Κυκλάδων σε ένα ορόσημο της ανθρώπινης ιστορίας, στο πέρασμα από την Αρχαιότητα στον Μεσαίωνα.
Ευχαριστώ θερμά όλο το προσωπικό της Εφορείας που εργάστηκε για μια ακόμη φορά με πάθος και επαγγελματισμό και ιδίως τους πρωτοστάτες αυτής της δράσης: τις αρχαιολόγους δρ. Χαρίκλεια Διαμαντή και Χρυσάνθη Σακελλάκου και την λογίστρια Φωτεινή Φωτοπούλου”.
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση για τις εν λόγω τεχνολογίες θα μας επιτρέψει να επεξεργαστούμε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.