ΣΥΜΠΡΑΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΡΕΤΑ
«Παρακαλώ βάλτε ένα τέλος σε αυτή τη σκληρότητα»
«Με τρόμο είδα την τρομερή κακοποίηση που συνεχίζουν να υφίστανται τα γαϊδουράκια και τα μουλάρια στο όμορφο νησί της Σαντορίνης. Ως κάποια που διέσωσε πρόσφατα έξι γαϊδούρια και βλέπει καθημερινά τη γλυκιά, ευγενική φύση τους, αυτό μου ραγίζει ιδιαίτερα την καρδιά. Παρακαλώ βάλτε ένα τέλος σε αυτή τη σκληρότητα και απαγορεύστε στο εξής κάθε μεταφορά τουριστών με γαϊδούρια και μουλάρια, κ. Μητσοτάκη!».
Η ΡΕΤΑ, μάλιστα δημοσιοποίησε εκ νέου και ένα βίντεο που περιέχει σκληρές εικόνες από τις αναβάσεις στα σκαλοπάτια του Όρμου Φηρών και τις συνθήκες ζωής των Ιπποειδών.