ΣΤΑ ΑΔΥΤΑ ΜΙΑΣ ΠΑΝΙΣΧΥΡΗΣ ΠΛΩΤΗΣ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
Η κ. Ρόντεν, ευγενέστατη και επαγγελματίας μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, μας ξενάγησε παντού (όπου προφανώς επιτρεπόταν η είσοδος δημοσιογράφων) και ανέλυσε τη ζωή και την καθημερινότητα στο σκάφος. Δεν είναι άλλωστε και ότι απλούστερο, να ζει κάποιος επί μήνες, σε μια πλωτή πολιτεία, με δαιδαλώδεις κλειστοφοβικούς διαδρόμους, στεγανές μπουκαπόρτες και απότομες σκάλες. Μάλιστα, παρ’ ότι το πλήρωμα είχε λίγες μέρες χαλάρωσης, το πλοίο βρισκόταν σε διαρκή λειτουργικότητα. Και όχι μόνο από το προσωπικό φύλαξης και επιτήρησης. Σε κάποια αίθουσα, ναύτες και αξιωματικοί έκαναν μαθήματα χειρισμών και θεωρίας, ενώ και στην πολυτελή αίθουσα των ανώτερων αξιωματικών, βρίσκονταν βαθμοφόροι σε ετοιμότητα.
Η αξιωματικός Ρόντεν, αφού απάντησε πρόθυμα σε όλες τις ερωτήσεις, έδειξε συγκινημένη όταν ρωτήθηκε για την Ελλάδα. «Η επίδραση της Ελλάδας, βρίσκεται, παντού» είπε, «μαθαίνουμε τόσα πολλά πράγματα για τη φιλοσοφία και τη Δημοκρατία, από την Ελλάδα. Και γι αυτό νιώθουμε τόσο κοντά… τόσο φίλοι, με τη χώρα σας».