Ο υποψήφιος βουλευτής επισκέφθηκε τα γραφεία της διοίκησης της εταιρίας Imerys και κατόπιν τον βιολογικό αμπελώνα, που αποτελεί μία αξιοσημείωτη προσπάθεια για την αποκατάσταση του λατομείου (Περλίτη) και ενισχύει τη βιοποικιλότητα της περιοχής. Επίσης συναντήθηκε με φορείς εργαζομένων της ΔΕΗ, εκπροσώπους πολιτιστικών συλλόγων, τη διοίκηση του Κέντρου Υγείας, και τέλος επισκέφθηκε το τοπικό οινοποιείο όπου και δοκίμασε τα κρασιά της τελευταίας εσοδείας. Στην Κίμωλο, ο κος Καφούρος συνομίλησε με τον Δήμαρχο κο Κωνσταντίνο Βεντούρη, καθώς και με κατοίκους και επιχειρηματίες του νησιού, και αντάλλαξε απόψεις για τα θέματα που απασχολούν τους κατοίκους.
Στη Σίφνο, ο κος Καφούρος συναντήθηκε με τη Δήμαρχο κα Μαρία Ναδάλη, τον πρώην δήμαρχο κο Ανδρέα Μπαμπούνη, ενώ επισκέφθηκε τον συνεταιρισμό του νησιού και συζήτησε με τον Πρόεδρο κο Γιάννη Γεροντή μεταξύ άλλων και για το ζήτημα της «μπαστούρας», που προκαλεί σοβαρά προβλήματα στην κτηνοτροφία. Επίσης είχε εποικοδομητικές συναντήσεις με τον πρώην έπαρχο κο Νίκο Βενάκη, κατοίκους και επαγγελματίες του νησιού. Τέλος, στη συνάντηση που έγινε στο «Καφέ Γεροντόπουλος», με μεγάλη συμμετοχή από φίλους και στελέχη του κόμματος, τονίστηκε η σημασία των επερχόμενων εκλογών, των πιο σημαντικών από τη μεταπολίτευση και μετά, για τη σταθερότητα, την ανάπτυξη και την πρόοδο της χώρας και των νησιών μας”.