ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
Και το άλλο. Από τηλεφώνημα φιλικού προσώπου. «Πολλά τρόφιμα, πετιούνται στα σκουπίδια από τα σούπερ, μάρκετ. Κρίμα δεν είναι;. Ούτε σάπια είναι, ούτε χαλασμένα. Απλά ανανεώνουν τα προϊόντα τους». Τηλεφώνημα στον Αντιδήμαρχο Γρηγόρη Μαντούση. «Συμφωνώ απόλυτα, θα επικοινωνήσω μαζί τους». Το έκανε. Και μάλιστα, του υποσχέθηκαν και άλλα είδη για κοινωνικούς σκοπούς. «Θα δω και την υπόθεση για το περιβαλλοντικό αποτύπωμα», είπε ο Αντιδήμαρχος.
Μαντούσης ξανά. «Βρήκα ένα κτίριο του Δήμου. Λέω να το επισκευάσουμε για να στεγάσουμε τους Εθελοντές, διασώστες και Ραδιοερασιτέχνες», (Δεν είναι απλό χόμπι, έχουν σωθεί ζωές από αυτούς).
Λοιπόν, μια κοινωνία, αλληλέγγυα, συντονισμένη και χωρίς άχρηστα αρχηγιλίκια, μπορεί να δουλέψει. Και αυτό, είναι το καλύτερο νέο.