ΤΕΤΑΡΤΗ 30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Φορείς της ανασκαφής είναι το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και η ΚΑ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων. Στην ανασκαφική ομάδα συμμετέχουν οι: Ίρις Τζαχίλη (ομότιμη καθηγήτρια Πανεπιστημίου Κρήτης), Κώστας Σμπόνιας (αναπληρωτής καθηγητής Ιονίου Πανεπιστημίου), Μάγια Ευσταθίου (ΚΑ’ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων Κυκλάδων) και Κλαίρη Παλυβού (ομότιμη καθηγήτρια τμήματος αρχιτεκτόνων ΑΠΘ).
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Θηρασίας”.