ΜΙΑ ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ ΡΕΛΑΝΣ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΘΗΡΑΣ
ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΣΟΥΡΕΑΛΙΣΜΟΣ
Υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει πως η Αυτοδιοίκηση, δεν έχει μεταβληθεί εδώ και δεκαετίες-με αποκορύφωμα τον “Καλλικράτη” -σε “Ετεροδιοίκηση”;. (Ο προσφυής όρος, ανήκει στον τέως Δήμαρχο Νάξου Νίκο Μαράκη). Άρα, δικαιολογημένη αν και πολύ καθυστερημένη, η “ρελάνς” του κ. Ζώρζου. Αλλά;. Πρώτον, δεν τον απαλλάσσει από την αποτυχημένη διαχείριση του τμήματος που του ανήκει και δεύτερον, αγνοεί τους βασικούς κανόνες της επικοινωνίας.
“Δήμαρχε, πήδηξες στο κενό. Ελπίζω να ανοίξει το αλεξίπτωτο”, του είπα σε ένα ολιγόλεπτο διάλειμμα. Να κλείσει ο Δήμος;. Ναι, φυσικά. Να κλείσουν όλοι οι Δήμοι της χώρας. Δύο φορές, ναι. Να αποκτήσει η Ελλάδα, επιτέλους Αυτοδιοίκηση;. Χίλιες φορές ναι. Εδώ η Ιταλία, με 51 κυβερνήσεις σε 50 χρόνια, στάθηκε όρθια, εξαιτίας της ενισχυμένης, Αυτοδιοίκησης.
“ΛΟΥΚΕΤΟ ΣΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ!”, ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΣΤΑ ΜΑΝΤΑΛΑΚΙΑ;
Μέσα στην -αρχή- της κορύφωσης της Τουριστικής περιόδου, αίφνης, όλα τα ΜΜΕ του κόσμου, να γράφουν ότι “Η Σαντορίνη, κατέβασε ρολά”. Και ασφαλώς οι αρμόδιοι και οι μανδαρίνοι των υπουργείων θα έτρεχαν. Λοιπόν;. Θα άλλαζε το νομοθετικό πλαίσιο για τις αστικές μισθώσεις, μέσα σε 15 ημέρες (τόσο ήταν το χρονικό όριο που τέθηκε). Θα πείθονταν οι δανειστές-τοκογλύφοι να απελευθερώσουν τις προσλήψεις;. Θα βρίσκονταν μερικές δεκάδες εκατομμύρια ευρώ που λείπουν για υποδομές;. Θα χτίζονταν οικίες για γιατρούς, αστυνομικούς, πυροσβέστες, δημοσίους υπαλλήλους, δασκάλους, νηπιαγωγούς και υψηλής ειδίκευσης επιχειρηματικά στελέχη;.
Ευτυχώς -επειδή το θέμα, θα συνεχιστεί- βρέθηκε η Αντιπολίτευση και τράβηξε το κορδονάκι, ανοίγοντας το εφεδρικό αλεξίπτωτο της Δημοτικής αρχής. Η πρόταση, δεν πέρασε. Ο Δήμαρχος, θα μπορεί να επαίρεται για την τόλμη του. Οι -εναπομείναντες- υποστηρικτές του για την αποφασιστικότητά τους. Και η αντιπολίτευση για την υπευθυνότητά της, που ίσως κάποιοι ονοματίσουν “δειλία”.
Επίλογος: να κλείσει ο Δήμος. Ναι!. Να μαζευτεί ο κόσμος στο Λιμάνι. Ναι!. Να φράξουν οι δίοδοι προς το Fraport-ιο αεροδρόμιο. Ναι!.Αλλά, σοβαρά, αιτιολογημένα και στο σωστό χρόνο. Αλλά επίσης, δεν φταίει, ούτε ο Σκουρλέτης, ούτε οι δανειστές γιατί δεν πήρε κάποιος ένα γαλλικό κλειδί για να αλλάξει το STOP, του Πύργου. Ούτε για το χάος στην Οία. Ούτε για το γεγονός πως τα Φηρά, δεν έχουν ακόμα στοιχειώδεις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις. Ούτε γιατί η “Εγνατία” δεν ολοκλήρωσε λίγα ζωτικά τμήματα του δρόμου. Ούτε γιατί οι χρυσοπληρωμένες “Άγιες Εταιρείες” Καθαριότητας, δεν κάνουν τη δουλειά τους. Ούτε γιατί δεν έπεσε έστω ένα κυβικό, ειδικό μπετόν για να ανασχεθούν -τουλάχιστον- οι εξελισσόμενες σπηλαιώσεις στον Αθηνιό. Ούτε γιατί τα περισσότερα λιμανάκια είναι ετοιμόρροπα και διαλυμένα. Ούτε γιατί οι κάδοι, λιάζονται στα χωράφια. Ούτε γιατί τα κοντέινερ, αποτελούν νέα οικιστική πραγματικότητα, αρχής γενομένης από το Λύκειο Φηρών. Πολλά γιατί.
Ο Δήμαρχος, έσπρωξε όλες του τις μάρκες, στην πράσινη τσόχα. Και τις έχασε. Οι αντιπολίτευση του δάνεισε κάτι λίγες, για να συνεχίσει. Αλλά… αυτές είναι δανεικές!.