ΑΝΕΥΡΕΣΗ-ΔΙΑΣΩΣΗ-ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΑΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ
Παρουσίασαν μάλιστα και ένα βασικό πλάνο, επιδεικνύοντας την ευκολία με την οποία κάποιος θα μπορούσε να αναζητήσει τις οικογενειακές του ρίζες, χρησιμοποιώντας λέξεις κλειδιά ή να ερευνήσει συγκεκριμένους τομείς της δραστηριότητας του νησιού. Αυτό που απομένει είναι να βρεθεί ο κατάλληλος χώρος ώστε να στεγαστεί το αρχείο και να είναι προσβάσιμο σε όλους.
Παρών στην εκδήλωση, ήταν ο Δήμαρχος Θήρας, ο οποίος τόνισε την εξαιρετική σημασία της εργασίας που γίνεται, αλλά και την ανάγκη να διατηρηθούν οι ιστορικές καταγραφές που μαρτυρούν την εξέλιξη της Θηραϊκής κοινωνίας. “Αξιοσημείωτος- εκτός των άλλων- είναι και ο λόγος των δημοσίων εγγράφων, ο οποίος θα έλεγα πως είναι υπέρτερος του λόγου των σημερινών δημοσίων εγγράφων” είπε χαρακτηριστικά ο Δήμαρχος, επισημαίνοντας έτσι και τη συμβολή του συγκεκριμένου έργου στη μελέτη εξέλιξης της ελληνικής γλώσσας.