Πριν λίγες, μέρες η εταιρεία Sora, παρουσίασε 9 βίντεο λίγων δευτερολέπτων το καθένα. Απλά, είναι. Οποιοσδήποτε δημιουργός κινουμένων σχεδίων ή ψηφιακού περιεχομένου, θα μπορούσε να τα φτιάξει σε λίγες ώρες. Ποια είναι η διαφορά;. Δεν τα έφτιαξε, κανείς. Απλώς κάποιος, κάθισε μπροστά σε έναν υπολογιστή, αφηγήθηκε μια ιστορία, περιέγραψε τον τόπο και τους πρωταγωνιστές και τέλος. Τα υπόλοιπα τα ανέλαβε η ΑΙ. Μετέτρεψε την αφήγηση σε κείμενο και στη συνέχεια η μικρή ιστορία, έγινε αμέσως ταινία. Με ρεαλιστικά σκηνικά, πιστή απόδοση της κίνησης και άψογο συγχρονισμό.
Μια από τις ιστορίες, περιγράφει τη φιλική βόλτα ενός κόκκινου Πάντα με ένα πουλί Τουκάν, στα πλακόστρωτα της Σαντορίνης, κατά τη διάρκεια της Blue Hour ( όρος που προσδιορίζει το μεταίχμιο μεταξύ της δύσης του ηλίου και του σκοταδιού ή της αυγής πριν την ανατολή και ο ορίζοντας παίρνει ένα γαλάζιο χρώμα).
Το βίντεο δεν είναι για Όσκαρ. Αλλά είναι η αρχή μιας επανάστασης. Αντίστοιχης ίσως με εκείνην, που ξέσπασε όταν οι πρωτόγονοι άναψαν την πρώτη φωτιά, τρίβοντας δύο πέτρες πάνω σε ένα σωρό ξερά μούσκλια. Μόλις αρκετής ίσως για να ψηθεί το κρέας μιας τσίχλας, αλλά επίσης ικανής να πυρπολήσει ένα ολόκληρο δάσος αν επεκταθεί στα ξερόκλαδα.