“ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ” ΜΕ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΟ ΝΗΣΙ
Μια περιπλάνηση στη Μεσόγειο, μέσα από 272 σκίτσα απαράμιλλης αισθητικής. Με νύξεις από την Οδύσσεια, που έπεισαν 88 κριτικούς και το αναγνωστικό κοινό να του δώσουν το κορυφαίο βραβείο CALL, ανάμεσα σε 3.968 τίτλους εκτός από τη Γαλλία και από τις γαλλόφωνες (έστω εν μέρει) χώρες όπως το Βέλγιο (πατρίδα του θρυλικού Τεν-Τεν) και η Ελβετία. “Δύσκολο να συνοψίσουμε την ιστορία σε λίγες γραμμές, έτσι πυκνή που είναι και ξεδιπλώνεται” στην ανάγνωση”, γράφει ο έγκριτος Le Monde, “ Αλλά είναι και όμορφο και δύσκολο. Αποτελείται από ένα καμβά πάνω στον οποίο έχουν ενσωματωθεί διάφορες αναδρομές προκειμένου μέσα από 200 πίνακες-σχέδια (σ.σ αγνοώ πως αποκαλούνται στο ιδιόλεκτο των κόμικ), να φωτίσει τα κίνητρα της Σαλώμης”.