Εκτεταμένες εργασίες συντήρησης διάσωσης στην Αγία Τριάδα Μέσα Γωνιάς
Δημήτρης Πράσσος
Συνεχίζεται η Γενική Επισκευή του Ιερού Ναού της Αγίας Τριάδας στη Μέσα Γωνιά. Ήταν η πρώτη ενορία του ιστορικού χωριού, που μεταφέρθηκε μετά το 1956 στο σημερινό Καμάρι. Δωρητές συνεισέφεραν και η επιτροπή για την ανακαίνιση, επιστράτευσε άριστους τεχνίτες που με τη χρήση ποιοτικών υλικών, εργάζονται για την ολοκλήρωση των εργασιών. Στόχος, να παραδοθεί το συντομότερο δυνατό η εκκλησία που άντεξε το σεισμό του 1956, αλλά η εγκατάλειψη και ο χρόνος, άφησαν τα σημάδια από την φθοροποιό επίδρασή τους.
Μέχρις στιγμής, έχουν δαπανηθεί 65.000 ευρώ για τις διαμορφώσεις, την επισκευή του καμπαναριού και την κατασκευή τουαλέτας. Έχοντας ως στόχο την περάτωση των εργασιών και την τέλεση πανηγυρικής Θείας Λειτουργίας στις 21 Νοεμβρίου γιορτή των Εισοδίων της Θεοτόκου, η επιτροπή καλεί όσους θέλουν να συνδράμουν οικονομικά, καλώντας στο τηλέφωνο 6970094299, την κυρία Ειρήνη Κωχ .
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση για τις εν λόγω τεχνολογίες θα μας επιτρέψει να επεξεργαστούμε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.