ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΣΤΗ ΝΑΞΟ
Αγνοούν επίσης ή ηθελημένα παραβιάζουν τους περιορισμούς που επιτρέπουν την αλίευση μόνο για Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο, Ιούλιο, Αύγουστο και Δεκέμβριο και με όριο τους 30 αχινούς ανά σκάφος ή 20 για τον απλό ερασιτέχνη. Τελευταίο κρούσμα, από τη Νάξο, όπου το τοπικό Λιμεναρχείο εντόπισε σκάφος να έχει ανασύρει 500 αχινούς, με σκοπό την πώλησή τους σε ψαροταβέρνες. Αναφέρει η σχετική ανακοίνωση του Λιμενικού Σώματος:
“Σε έλεγχο που διενεργήθηκε, μεσημβρινές ώρες 20 Μαΐου, στα πλαίσια διενέργειας ελέγχων από στελέχη περιπολικού σκάφους Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. της Λιμενικής Αρχής Νάξου, στη θαλάσσια περιοχή δυτικά ν. Νάξου πλησίον Άκρας Παρθένου, εντοπίστηκε Ε/Π-Α/Κ σκάφος να έχει αλιεύσει πεντακόσια (500) άτομα αχινών, σε απαγορευμένη χρονική περίοδο.
Από το Λιμεναρχείο Νάξου, κατασχέθηκε η ανωτέρω ποσότητα αχινών και επαναποντίστηκε στη θάλασσα, ενώ κινήθηκε και η διαδικασία επιβολής διοικητικών κυρώσεων”.