ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΗΣ ΘΗΡΑΪΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ
Ο Δήμαρχος πρότεινε στους Δημοτικούς Συμβούλους να μην δεχθούν τη συζήτηση των θεμάτων αυτών, αποφεύγοντας κατ’ ουσίαν να δικαιολογήσει την άρνηση του, επικαλούμενος κατά τη συνήθη πρακτική του δήθεν αοριστία των θεμάτων.
Η πρακτική της παρουσίασης του μαύρου ως άσπρου, η χρήση του ψεύδους με άνεση και ευκολία, η αποφυγή ν ’αντιμετωπίσει την πραγματικότητα και να την παρουσιάσει όπως τον βολεύει, δεν επιλύουν προβλήματα, ούτε βεβαίως τα κούφια λόγια και η Λουδοβίκεια συμπεριφορά του.
Οι άλλες δύο συνεργαζόμενες παρατάξεις, με εξαίρεση την ψήφο του κ. Μάϊνα Γιάννη, ψήφισαν ως διέταξε το αφεντικό τους, αποφεύγοντας να διαταράξουν την επιβληθείσα εκ συμφερόντων συνεργασία τους. Τα προβλήματα όμως δεν επιλύονται με κρυφτό και ψέματα.
Η Δημοτική Αρχή και οι συμπράττουσες παρατάξεις δεν είναι μόνο εκτεθειμένες απέναντι στους Καμαριανούς αλλά και στην πραγματικότητα, που την παρουσιάζουν όπως συμφέρει τους ίδιους”.