ΦΛΕΓΟΜΕΝΗ ΚΟΛΩΝΑ-ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
Καλοκαίριασε, όμως. Η Σαντορίνη, γέμισε κόσμο. Τα ξενοδοχεία, έχουν μεγάλες – για την εποχή- πληρότητες. Και η ΔΕΗ το χαβά της. Σχεδόν κάθε μέρα μια προγραμματισμένη διακοπή. Εντάξει, σε αυτήν προετοιμάζεσαι. Στις άλλες;. Τις ξαφνικές;. Αυτές που σου κάνουν “τζα!!!” την ώρα που δουλεύεις, κάνεις κρατήσεις, μαγειρεύεις ή απλώς περπατάς ανέμελα;.
Πέμπτη 6 προς Παρασκευή 7 Ιουνίου. Μπλάκ άουτ. Νότια πλευρά. Επίσης Καμάρι και άλλες περιοχές. Για το Μεγαλοχώρι και τη Νότια πλευρά, ο λόγος γνωστός. Έπιασε φωτιά μια κολώνα (που όπως μου λένε, είχε ξαναπιάσει). Η Πυροσβεστική που κλήθηκε, δυσκολεύθηκε να φτάσει επειδή ο δρόμος από το Νεκροταφείο του Πύργου, ως την περιοχή Αγίου Αντωνίου στο Μεγαλοχώρι, έχει τα χάλια του από το χειμώνα. Ο ανθηρός Δήμος Θήρας, δεν αξιώθηκε να τον φτιάξει. Αναγκάστηκε ο Γεωργικός Συνεταιρισμός Μεγαλοχωρίου, να αδειάσει το ταμείο του. Ένα σπίτι κινδύνεψε να καεί.
Μια ολόκληρη περιοχή βυθίστηκε σε πολύωρο μπλακ-άουτ.
Τι ακριβώς συμβαίνει, μάλλον δεν θα μάθουμε. Και εντάξει κατανοώ. Σε κάθε διακοπή, η τοπική ΔΕΗ, ΔΕΔΔΗΕ, ή η θεία Μάρω, που διαχειρίζεται την ενέργεια του νησιού, κατακλύζεται από τηλέφωνα.
Αλλά, φίλτατοι, το θεματάκι, είναι απλό. Με τη διαπίστωση της βλάβης, ένα μικρό ηχογραφημένο μηνυματάκι 30 δευτερολέπτων: “υπάρχει αιφνίδια, βλάβη, περιοχή τάδε, το ρεύμα, επανέρχεται σε λίγο”.
Το δύσκολο, είναι οι ανώτατοι ΔΕΗτζήδες, να θυμηθούν τι έλεγαν στο καταστροφικό μπλακ-αουτ του 2013. Τότε, που υπόσχονταν τα πάντα. Πως η Σαντορίνη δεν θα μείνει ξανά χωρίς ρεύμα. Και κάτι αντισταθμιστικά που έμειναν ημιτελή, (μάλλον εξαγγέλθηκαν απλώς για να γλιτώσουν τις μαζικές αγωγές).
Σαντορίνη. Σκοτεινό καλοκαίρι;.