“Ι.Μ. ΘΗΡΑΣ, ΑΜΟΡΓΟΥ ΚΑΙ ΝΗΣΩΝ
Στο κήρυγμά του, με αφορμή το Αποστολικό ανάγνωσμα της εορτής «ἀσπάζεται ὑμᾶς Λουκᾶς ὁ ἰατρὸς ὁ ἀγαπητός», ανέλυσε τα χαρακτηριστικά της αποστολικότητος, που είναι η κλήση, η μαθητεία, η αποστολή.
Στην πανηγυρική Θ. Λειτουργία έλαβαν μέρος οι Εφημέριοι του Ναού καθώς και κληρικοί προσκυνητές και συμπανηγυριστές.
Στο τέλος ο Προϊστάμενος του Ναού Αρχιμ. Μάξιμος Ματθαίος ευχαρίστησε και πάλιν τον Σεβασμιώτατο για την παρουσία του, ευχηθείς εκ μέρους όλων τα δέοντα για την επέτειό του”.
Αναδημοσίευση από το ekkisiaonline