Επισήμανε ακόμα, πως το λίγο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από την ίδρυση της κίνησης , μέχρι την κατάθεση των ψηφοδελτίων δεν επέτρεψε την προσέγγιση σε ευρύτερο αριθμό που θα διεκδικούσαν ΄΄θέση στην επόμενη μέρα της δημοτικής περιόδου.
Τόνισε όμως πως η κίνηση, θα παραμείνει ενεργή παρεμβαίνοντας στα θέματα που σχετίζονται με την πορεία της Σαντορίνης και του Δήμου. “( η αποχώρηση) δεν σημαίνει πως παραιτηθήκαμε από τα όνειρά μας”, είπε ο κ. Βαρβαρήγος.