«Εορτάζουμε με περισσή χαρά την Eπιφάνεια του προαιώνιου Θεού στον πεπερασμένο κόσμο των ορατών και των φθαρτών, τον κόσμο που σπαράσσεται από αδελφοκτόνους πολέμους, από παγκόσμιες και τοπικές φυσικές καταστροφές αδιανόητης έντασης, οι οποίες καθιστούν εξαιρετικά επισφαλή τη ψυχοσωματική υγεία εαυτών και αλλήλων.
Συνομιλούμε μεταξύ μας με φόβο και ανασφάλεια για το σήμερα και το αύριο των παιδιών μας, για τον επιούσιο άρτο, και όμως, ο Χριστός, ο άρτος της ζωής κατά μια ωραία έκφραση της εκκλησίας μας, με τη γέννησή Του, δίνει σε αυτόν τον σπαρασσόμενο άκοσμο κόσμο προοπτική αιωνιότητας και αυθαρσίας. Και τούτο συμβαίνει γιατί είναι ο όντως Σωτήρ».
Ολόκληρο το Μήνυμα του Ποιμενάρχη