ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΚΕΦΑΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ
Χρώματα, μουσικές και χοροί. Χαριτωμένοι λιλιπούτειοι νίντζα, πριγκίπισσες και γοργόνες, λικνίζονταν ανάμεσα στις πυκνές τολύπες καπνού που έβγαιναν από τις αυτοσχέδιες ψησταριές, όπου ψήνονταν χιλιάδες σουβλάκια. Οι εμψυχωτές(ανιματέρ) περιτριγυρίζονταν από παιδάκια και πολλοί γονείς παρακολουθούσαν από τις κερκίδες το θέαμα.
Το αποτέλεσμα; . Επιτέλους η Σαντορίνη, είδε κάτι από Αποκριά. Η Δημοτική Κοινότητα, ευθυγραμμίστηκε με την παράδοση που δημιούργησαν οι ίδιοι οι χωριανοί και στη νέα πλατεία, έγιναν τα πιο πολύχρωμα και κεφάτα εγκαίνια.