ΘΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΟ ΟΧΙ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ;
Προχτές, έγινε πρόταση για εξειδίκευση, την κρατικής μέριμνας σε νησιωτικές και ορεινές περιοχές. Τελικά το μόνο που καθιερώθηκε όλα αυτά τα χρόνια -και καλό είναι να το μάθουν και να το χρησιμοποιήσουν όλοι οι νησιώτες- ήταν το “Μεταφορικό Ισοδύναμο.
Αλλά το ερώτημα, είναι απλό: Γιατί οι νησιώτες Βουλευτές και κυρίως οι τρεις των Κυκλάδων, αρνήθηκαν την συνταγματική αυστηροποίηση αυτής της, μνείας, ρητής πρόβλεψης και ούτως ειπείν. Σε τι δεν συμφωνούσαν;. Μάλλον, η Πλατεία Συντάγματος, περιβρέχεται από φουρτουνιασμένη θάλασσα.
“‘Αρθρο 101 (εισαγωγή ερμηνευτικής δήλωσης)-Εξειδίκευση της κρατικής μέριμνας για τις νησιωτικές και τις ορεινές περιοχές ΝΑΙ 129, ΟΧΙ 158, ΠΑΡΩΝ 10 (δεν αναθεωρείται)”.