ΤΩΡΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ;
Δυστυχώς, δεν κράτησαν πολύ. Ξανά οι σκάφες στο προσκήνιο της καλντέρας. Πάλι, οι σακούλες εκτεθειμένες στην κοινή θέα, στον ήλιο, τα αδέσποτα και ίσως τα τρωκτικά.
Ο λόγος;. Η ανεπάρκεια των υπευθύνων;. Μια επικοινωνιακού τύπου κοροϊδία;. Δεν είναι έτσι. Δυστυχώς κάποιοι τις χάλασαν. Από κακό χειρισμό;. Από ηθελημένη πράξη;. Οι πληροφορίες συντείνουν προς τη δεύτερη εκδοχή. Αλλά και η πρώτη να ισχύει, είναι ενδεικτική της δυσωδίας που μερικοί από άγνοια ή υστεροβουλία, υποβάλουν το νησί. Τα προβλήματα στην καθαριότητα είναι δεδομένα. Δεν χρειάζεται να χειροτερεύουν. Και κάθε θετικό που πάει να γίνει, ας υποστηρίζεται, από πολίτες και επιχειρηματίες.