ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ- ΕΠΙΤΡΑΠΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ Ο ΑΠΟΠΛΟΥΣ
Το πλοίο κατέπλευσε με ασφάλεια στο λιμένα Ακαντιά Ρόδου, όπου αποβίβασε όλους τους επιβάτες του με ασφάλεια.
Από τη Λιμενική Αρχή Ρόδου απαγορεύτηκε ο απόπλους του πλοίου μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης και προσκόμισης βεβαίωσης από το νηογνώμονα που το παρακολουθεί.
Στη συνέχεια, μετά την αποκατάσταση της βλάβης και την προσκόμισή της προαναφερόμενης βεβαίωσης, επετράπη ο απόπλους του πλοίου και απέπλευσε με ασφάλεια για εκτέλεση του προγραμματισμένου δρομολογίου του προς λιμένες Χάλκης, Διαφανίου, Καρπάθου, Κάσου, Σητείας, Ηρακλείου, Ανάφης, Θήρας και Πειραιά”.