ΟΙ ΤΡΑΤΕΣ ΚΑΙ Η «ΨΥΧΡΗ ΕΦΕΔΡΕΙΑ»
Την ίδια στιγμή, οι παλιοί σταθμοί παραγωγής, έχουν αποψιλωθεί εδώ και χρόνια, με αποτέλεσμα κάθε διακοπή να απαιτεί ολόκληρη επιχείρηση, εκ μέρους της ΔΕΗ και του ΔΕΔΔΗΕ. Το πιο συνετό θα ήταν να παραμείνουν σε «ψυχρή εφεδρεία» και κάθε βλάβη να αντιμετωπίζεται εντός σύντομου χρονικού διαστήματος.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΔΕΔΔΗΕ
O ΔΕΔΔΗΕ ανακοινώνει πως σήμερα, Σάββατο 2 Ιουλίου 2016 στις 19:35 αποκαταστάθηκε πλήρως η ηλεκτροδότηση στη Σίκινο και στις 20:10 στη Φολέγανδρο. Η ηλεκτροδότηση των δύο νησιών επετεύχθη αφού ολοκληρώθηκε η μεταφορά, η τοποθέτηση και η σύνδεση των αναγκαίων ηλεκτροπαραγωγών ζευγών από τη ΔΕΗ Α.Ε. Η διακοπή ρεύματος στα δύο νησιά σημειώθηκε εχθές, Παρασκευή 1 Ιουλίου 2016, μετά από βλάβη που προκλήθηκε στην υποβρύχια διασύνδεση από την Ίο προς τη Σίκινο. Ο ΔΕΔΔΗΕ εκφράζει για μια ακόμη φορά τη λύπη του για την ταλαιπωρία που υπέστησαν οι καταναλωτές.